matte- finn summene?

Her kan du stille spørsmål vedrørende problemer og oppgaver i matematikk på høyskolenivå. Alle som har kunnskapen er velkommen med et svar. Men, ikke forvent at admin i matematikk.net er spesielt aktive her.

Moderators: Vektormannen, espen180, Aleks855, Solar Plexsus, Gustav, Nebuchadnezzar, Janhaa

Post Reply
rosa22

hei, hvordan gjør man dette? har flere sånne oppgåver jeg må løse, så det hadde våre fint om noen kan vise løsningen på denne slik at jeg kan gjøre de andre? tusen takk :)

Finn summene:

a) 1/4 + 1/16 + 1/64 + 1/256 + 1/1024........ (til uendelig)

det jeg vet er at man ganger nemnaren med 4, det er vel den mønsteret man følger i denne rekkefølgen? kan noen vise?
Janhaa
Boltzmann
Boltzmann
Posts: 8552
Joined: 21/08-2006 03:46
Location: Grenland

rosa22 wrote:hei, hvordan gjør man dette? har flere sånne oppgåver jeg må løse, så det hadde våre fint om noen kan vise løsningen på denne slik at jeg kan gjøre de andre? tusen takk :)

Finn summene:

a) 1/4 + 1/16 + 1/64 + 1/256 + 1/1024........ (til uendelig)

det jeg vet er at man ganger nemnaren med 4, det er vel den mønsteret man følger i denne rekkefølgen? kan noen vise?
geometrisk rekke der k = 1/4 og |k| < 1,
så sum konvergent rekke:

[tex]S=\frac{a_1}{1-k}=\frac{1/4}{1-\frac{1}{4}}=\frac{1}{3}[/tex]
La verken mennesker eller hendelser ta livsmotet fra deg.
Marie Curie, kjemiker og fysiker.

[tex]\large\dot \rho = -\frac{i}{\hbar}[H,\rho][/tex]
Post Reply