Funksjoner
Moderators: Aleks855, Gustav, Nebuchadnezzar, Janhaa, DennisChristensen, Emilga
-
Tar1Psomprivatist
Noen som kan si om man kan finne likningen til grafen når man bare har et bilde av grafene, nullpunktene og bunnpunktet. Noen som kan hjelpe meg her?
-
Tar1Psomprivatist
Det er en andregradsfunksjon. Den er veldig eksakt, men nullpunktene er -1,0 og 3,0 og bunnpunktet er (1,-4). Må jeg kanskje finne stigningstallet?
Du vet kanskje at utrykket for en andregradsfunksjon på faktorisert form ser slik ut: a(x-x1)*(x-x2) der x1 og x2 er nullpunktene til funksjonen. Siden du allerede vet nullpunktene til funksjonen kan du sette opp en likning for å finne a ved å bruke f.eks bunnpunktet (eller hvilket som helst annet punkt på grafen).Tar1Psomprivatist wrote:Det er en andregradsfunksjon. Den er veldig eksakt, men nullpunktene er -1,0 og 3,0 og bunnpunktet er (1,-4). Må jeg kanskje finne stigningstallet?



