Finn det største arealet som er mulig for sirkel a, utrykt ved r. (a tangerer sirkel b i punktet (r(sin45),r(cos45)) = (R(1-sin225), R(1-cos225)) og linjen x og y i henholdsvis (r,0) og (0,r).
Har prøvd med formlikhet, men får det ikke riktig til. Tror jeg har noe i formlikheten, men det forutsetter at jeg må utføre noen regneaksjoner jeg ikke er helt viss på om er "lovlige" eller ikke.
Har også utnyttet at jeg har kjent koordinatene, ved vektorregning og trekanter, men er liksom ikke kommet frem til svaret. Som for øvrig skal være ((1+[rot]2[/rot])/(1-[rot]2[/rot]))
prinsippskisse: http://home.no/steinerskolen/img/mat.jpg (a er den lille sirkel til venstre, b er den store vi ser et utsnitt av)
det hadde vært helt fantastisk om noen kunne hjulpet meg med denne! Jeg har brukt flerfoldige timer på å prøve å komme frem til riktig svar.
