Kurskals og Prims algoritme

Her kan du stille spørsmål vedrørende problemer og oppgaver i matematikk på høyskolenivå. Alle som har kunnskapen er velkommen med et svar. Men, ikke forvent at admin i matematikk.net er spesielt aktive her.

Moderatorer: Vektormannen, espen180, Aleks855, Solar Plexsus, Gustav, Nebuchadnezzar, Janhaa

Svar
atrogulma
Fibonacci
Fibonacci
Innlegg: 4
Registrert: 31/10-2010 14:40

Hei ,
Er det noen som kan hjelpe meg å forstå hvordan man bruker en Kurskals algoritme for å finne kortest vei i en graf og hva er egentlig forskjellen mellom Kurskals og Prims algoritme ?

takk på forhånd :)
Magisk
Cayley
Cayley
Innlegg: 58
Registrert: 07/02-2008 14:46

Disse algoritmene brukes vel til å finne minimale spenntrær.

Prims algoritme er grådig, du velger ut en tilfeldig node og velger alltid den kanten ut fra noden med minst kostnad.

Med Kruskals algoritme sorterer du alle kantene etter kostnad og ser på dem i stigende rekkefølge. Ta med en kant i spenntreet så lenge kanten ikke lager en sykel. Fortsett til du ikke kan legge til flere kanter.
Svar