Her kan du stille spørsmål vedrørende problemer og oppgaver i matematikk for videregående skole og oppover på høyskolenivå. Alle som føler trangen er velkommen til å svare.
I et koordinatsystem er gitt punktene P(3,-4,2) og Q(-2,6,7).
Planet [symbol:uendelig] er gitt ved likningen 2x-y+z-3=0. Bestem de punktene i [symbol:uendelig] som har samme avstand til P som til Q.
Jeg sliter litt med hvordan jeg skal gå løs på denne oppgaven. Er det noen som har noen tips?
Nebuchadnezzar wrote:finn midtnormalen mellom P og Q
Midtpunktet mellom PQ er [tex](\frac{1}{2},1,\frac{9}{2})[/tex] hvordan skal jeg lage en midtnormal ut av dette? Det vil jo være fullt av løsninger som står vinkelrett på linja PQ.
Det du skal finne er et plan som står vinkelrett på forbindelseslinjen mellom P og Q og som går gjennom midtpunktet på denne linjen. Som du skriver er det uendelig mange linjer som oppfyller beyingelsene noe som er helt naturlig da løsningen er skjæringslinjen mellom [symbol:uendelig] og det nye planet.