Uordnede utvalg

Her kan du stille spørsmål vedrørende problemer og oppgaver i matematikk for videregående skole og oppover på høyskolenivå. Alle som føler trangen er velkommen til å svare.

Moderators: Aleks855, Gustav, Nebuchadnezzar, Janhaa, DennisChristensen, Emilga

Post Reply
elli
Cauchy
Cauchy
Posts: 246
Joined: 24/10-2006 14:31

Hei! Har 2 oppgaver jeg bare ike får til. Kan noen se på dem?

1) Vi har gitt 123 215. Hvor mange ulike tall kan vi få ved å bytte om på rekkefølgen av sifrene i tallet?

2) Av bokstavkombinajsjonen M, I, R, N, A, M skal vi lage andre kombinasjoner ved å bytte om på rekkefølgen av bokstavene. Hvor mange ulike måter kan det gjøres på?

Håper på svar! mvh elli
JonasBA
Brahmagupta
Brahmagupta
Posts: 357
Joined: 26/05-2007 22:15
Location: Oslo/Lambertseter

1) [tex]\frac{6!}{4}[/tex]

2) [tex]\frac{6!}{2}[/tex]

Tenk deg at du har kun forskjellige bokstaver/tall. Du er da enig at svaret på begge oppgaver er [tex]6![/tex] ? Flott, men hva med når vi har to M'er? Da ender du opp med to identiske sett med kombinasjoner og du kan dele på to. Dette gjelder også for oppgave 1, bortsett fra at vi har fire identiske kombinasjons-sett.
Post Reply