Sannsynlighetsregning.

Her kan du stille spørsmål vedrørende problemer og oppgaver i matematikk for videregående skole og oppover på høyskolenivå. Alle som føler trangen er velkommen til å svare.

Moderators: Aleks855, Gustav, Nebuchadnezzar, Janhaa, DennisChristensen, Emilga

Post Reply
elli
Cauchy
Cauchy
Posts: 246
Joined: 24/10-2006 14:31

Kan noe hjelpe meg med disse:

1: Vi kaster to terninger. Hva blir sannsynligheten for at vi får enten en toer og en treer eller to enere?

2: Ola og Kari skal på kino med 2 venner. De kjøper 4 biletter ved siden av hverandre på samme rad. Kari trekker en tilfeldig bilett.
fFnn sannsynligheten for at Kari blir sittende ved siden av Ola når
- Ola trekker tilfeldig sin billett etter Kari.

På forhånd takk.
zell
Guru
Guru
Posts: 1777
Joined: 09/02-2007 15:46
Location: Trondheim

1:

A = én toer og én treer.
B = to enere

[tex]P(A) = (\frac{1}{6} \ \cdot \ \frac{1}{6}) + (\frac{1}{6} \ \cdot \ \frac{1}{6}) = \frac{1}{18}[/tex]

[tex]P(B) = \frac{1}{6} \ \cdot \ \frac{1}{6} = \frac{1}{36}[/tex]

[tex]P(A \cup B) = P(A) + P(B) = \frac{1}{18} + \frac{1}{36} = \frac{1}{12}[/tex]
fish
von Neumann
von Neumann
Posts: 527
Joined: 09/11-2006 12:02

2.
Hvem som trekker først har ingen betydning.
På fire seter kan Ola og Kari plassere seg inn på [tex]{4\choose 2}=6[/tex] måter. Tre av disse er gunstige i den forstand at de blir sittende ved siden av hverandre. Sannsynligheten for at de blir sittende ved siden av hverandre er altså [tex]\frac{3}{6}=0.5[/tex].
Post Reply