Noen som kan hjelpe med denne ligningen?

Her kan du stille spørsmål om oppgaver i matematikk på ungdomsskole og barneskole nivå. Alle som føler at de kan bidra er velkommen til å svare.

Moderators: Vektormannen, espen180, Aleks855, Solar Plexsus, Gustav, Nebuchadnezzar, Janhaa

Post Reply
gjest

Du handler frukt, 3kg epler og 4kg appelsiner.
Du betaler tilsammen 83 kr.
Appelsinene kostet 2 kr mindre per kg enn eplene.
Guest

Epler = e
Appelsiner = a

setter opp ligningen:

3e+4a = 83
e-a = 2

Så løser vi den:

3e+4a = 83
-3e+3a = -6
---------------
7a = 77
a = 11


e-a=2
e-11=2
e=2+11
e=13

Appelsiner koser 11 kr/kg og epler koster 13 kr/kg
Guest

Hei, jeg er ikke den gjesten som lagde emne, men jeg lurer fryktelig på hvordan du kom fram til det. Hva er framgangsmåten, jeg forstår ikke hva du gjør.
tennung
Pytagoras
Pytagoras
Posts: 16
Joined: 18/10-2005 10:14

Anonymous wrote:Hei, jeg er ikke den gjesten som lagde emne, men jeg lurer fryktelig på hvordan du kom fram til det. Hva er framgangsmåten, jeg forstår ikke hva du gjør.
En lettere måte å se det på er:

3e+4a = 83
e-a = 2

dvs

e=2+a

så setter du dette inn i den første ligningen

3(2+a)+4a = 83

6+3a+4a = 83

så snur du og legger sammen

7a = 77

osv...
pluto10_eng_8c3
Cantor
Cantor
Posts: 136
Joined: 24/10-2005 16:01
Location: Oslo

Det går ann å løse den som en ligning med en ukjent.

Epler = x

83 = 3x + 4(x - 2)
83 = 3x + 4x - 8
83 + 8 = 7x
91 = 7x
x = 13

Epler = 13kr/kg
Appelsiner = 13-2 =11kr/kg
Tallene er ikke vanskelige...
...men det er rekkefølgen de skal stå i.
Guro90
Noether
Noether
Posts: 38
Joined: 05/02-2006 23:09
Location: Stavanger
Contact:

Ja, den metoden er gaanske mye enklere ;) Tar ikke så lang tid ;)
Post Reply