a) delta V / delta t = a
7 - (-7) / 10 = 1.4 m/s^2
b) Uten noen ytre påvirkning er det selvfølgelig midt i de 10 sek. Dvs, etter 5 sek.
c) Det er også helt symmetrisk. 7 m/s.
d) Det som er spesielt her er at grafen IKKE er lineær.
strekning = vei * tid + 1/2 akselerasjon * tid^2
Dette vil gi en buet kurve som man kan lese det meste ut av. Lær deg denne likningen, du kommer til å bruke den mye. (Husk at i ditt tilfelle er akseleasjonen negativ.)
Veigrafen er alltid positiv, siden om jeg går til skolen og hjem igjen betyr ikke at strekningen er 0. Om fartsgrafen er en andregradsgraf, må veigrafen være av tredje grad. Fartsgrafen starter på positiv/negativ og vil ende opp som det motsatte. Den er ikke en kurve, siden om den skulle ha vært det måtte den ha en ytre påvirkning som førte til en ny akselerasjon i motsatt retning av det ballen beveger seg... 7 m/s og -7 m/s er samme fart, bare ikke i samme retning. At farten er - 7 m/s gir ikke mening, men på en graf sier det at farten er 7 m/s mot fartsretningen, som du bestemmer selv, om oppgaven ikke tilsier noe annet. Akselerasjonsgrafen er konstant. (iallefall i Fysikk 1)
Det betyr at posisjonsgrafen er andregrads. Husk på at en slik avstandsfunksjon ikke beskriver hvor langt du har reist så langt, men hvor langt FRA UTGANGSPUNKTET du er.
Det vil si at, jo - hvis du har gått til skolen og tilbake igjen er du tilbake på utgangspunktet.