matematikk 4k ntnu

Her kan du stille spørsmål vedrørende problemer og oppgaver i matematikk på høyskolenivå. Alle som har kunnskapen er velkommen med et svar. Men, ikke forvent at admin i matematikk.net er spesielt aktive her.

Moderators: Vektormannen, espen180, Aleks855, Solar Plexsus, Gustav, Nebuchadnezzar, Janhaa

Post Reply
velia
Noether
Noether
Posts: 25
Joined: 28/11-2014 10:46

advanced engineering maths
oppgave med IVPs, det står ikke u(t) inn i uttrykket i det hele tatt, lurer på om jeg her skal bruke enhetsstegsfunksjon eller om jeg skal holde meg til laplace transformasjonen uten det? Y''+3y'+2y = 1 eller 0 avhengig av intervall. Dette er kapittel 6.3.
Aleks855
Rasch
Rasch
Posts: 6873
Joined: 19/03-2011 15:19
Location: Trondheim
Contact:

Du trenger ikke å bruke Laplace her såvidt jeg kan se. Du kan finne komplementærløsninga og partikulærløsninga og addere dem sammen for å finne den generelle løsninga. Deretter er det bare å sette inn verdiene fra IVP for å få de spesielle løsningene.
Image
janne69
Cantor
Cantor
Posts: 126
Joined: 12/06-2013 21:22

Da vet jeg det, takk for det
Post Reply