Matrise definisjoner

Her kan du stille spørsmål vedrørende problemer og oppgaver i matematikk på høyskolenivå. Alle som har kunnskapen er velkommen med et svar. Men, ikke forvent at admin i matematikk.net er spesielt aktive her.

Moderators: Vektormannen, espen180, Aleks855, Solar Plexsus, Gustav, Nebuchadnezzar, Janhaa

Post Reply
Guro90
Noether
Noether
Posts: 38
Joined: 05/02-2006 23:09
Location: Stavanger
Contact:

Hva er Row(A), Col(A) og Row(A)^ortogonalt/vinkelrett tegn for en matrise A? Har prøvd å lese i boka og søke på internett, men greier ikke helt skjønne hva dette er sånn helt konkret :p
Karl_Erik
Guru
Guru
Posts: 1080
Joined: 22/10-2006 23:45

Jeg går utifra at du vet hva jeg mener med 'rommet utspent av M' når M er en mengde av vektorer. I så fall er Row(A), også kalt radrommet til A, rommet utspent av radene til A, og Col(A), eller kolonnerommet til A, er rommet utspent av kolonnene til A. [tex]Row(A)^{\perp}[/tex] er det ortogonale komplementet av radrommet. Det ortogonale komplementet av et rom er definert som mengden av alle vektorer som står normalt/vinkelrett/ortogonalt på alt i rommet, og er også et vektorrom. Altså er [tex]Row(A)^{\perp}[/tex] mengden av alle vektorer som står normalt på alle radene til A.
Post Reply