Predikatlogikk, diskret matte

Her kan du stille spørsmål vedrørende problemer og oppgaver i matematikk på høyskolenivå. Alle som har kunnskapen er velkommen med et svar. Men, ikke forvent at admin i matematikk.net er spesielt aktive her.

Moderatorer: Vektormannen, espen180, Aleks855, Solar Plexsus, Gustav, Nebuchadnezzar, Janhaa

Svar
Zhai
Cayley
Cayley
Innlegg: 58
Registrert: 25/08-2009 18:44

Hei,
jeg har følgende oppgave her som jeg vet hva jeg er ute etter, men klarer ikke å formulere det i predikatlogikk. Noen som kan gi meg en hjelpende hånd?

Finn utsagn i predikatlogikk, hvor du kan bruke symbolene ⊂ og ⊆,
som uttrykker
a) D = B ∪ C
b) E = B ∩ C
luckytommy
Pytagoras
Pytagoras
Innlegg: 6
Registrert: 09/12-2009 13:50

Sliter med samme oppgave selv :cry:

Søkte på google, fikk opp et treff og bare YES, noen som har spurt om det samme som meg! Så var det ingen svar... :x

Jeg skjønner ingenting av noe av oppgave 4 jeg. Ser ut som du har kommet lengre enn meg... Hjelp å få?

Lykke til med innlevering!
Elvorn
Fibonacci
Fibonacci
Innlegg: 1
Registrert: 04/03-2010 23:39

Godt å se at flere sitter med denne kjipe oppgaven :p

Synes oppgaveteksten er vanskelig å forstå. Har dere gjort 4c? Har gjort oppg a og b, om de er riktige er en annen sak :p
Markonan
Euclid
Euclid
Innlegg: 2136
Registrert: 24/11-2006 19:26
Sted: Oslo

Regner med det er dette de mener med predikatlogikk?

[tex]D = B\cup C[/tex]

[tex]\left(D\subseteq B\cup C\right)\vee\left(B\cup C\subseteq D\right)[/tex]

[tex]\left(\forall x\in D\rightarrow x\in B\vee x\in C\right)\vee\left(\forall x\in B\vee x\in C\rightarrow x\in D\right)[/tex]

Den andre løses på veldig lik måte, vil jeg tro.

Edit: fjernet en liten dublering.
An ant on the move does more than a dozing ox.
Lao Tzu
Svar