R1 geometrioppgave "utfordring"

Her kan du stille spørsmål vedrørende problemer og oppgaver i matematikk for videregående skole og oppover på høyskolenivå. Alle som føler trangen er velkommen til å svare.

Moderators: Aleks855, Gustav, Nebuchadnezzar, Janhaa, DennisChristensen, Emilga

Post Reply
Louboutin
Fibonacci
Fibonacci
Posts: 2
Joined: 21/05-2009 15:55

Hei!
Jeg klarer ikke å finne ut av denne oppgaven:

A(0,0) og B(6,0)
AP=2*BP, og vi skal finne det geometriske stedet for P(x,y).

a, Vis at vi får kurven (x-8)^2 + y^2 = 16
b, Finn skjæringspunktene mellom kurven og x-aksen og forklar at disse skjæringspunktene ligger på det geometriske stedet.

Eneste jeg har klart å komme fram til (vha avstandsformelen) er:
[symbol:rot](x^2 + y^2) = 2* [symbol:rot]((x-6)^2 + y^2)
Og prøvde videre med x^2 + y^2 = 4((x-6)^2 + y^2) men kom ingen vei med det.

Hvor kom 8 og 16 fra? :oops:

Har eksamen i morgen så hadde vært utrolig glad om noen snille sjeler kunne forklart dette til meg..

Er det forresten noen som vet om hvilke (geometriske) bevis man bør kunne til R1-eksamen? Finner bare Pytagoras i boken, men vet jo aldri hva de finner på!
mrcreosote
Guru
Guru
Posts: 1995
Joined: 10/10-2006 20:58

Det virker som du har starta veldig bra, og det eneste som mangler før du kommer dit du vil er litt griseregning. Hvis du rydder opp i uttrykket [tex]x^2 + y^2 = 4((x-6)^2 + y^2)[/tex] etter å ha ganga ut parentesene, er du snart i mål.
Louboutin
Fibonacci
Fibonacci
Posts: 2
Joined: 21/05-2009 15:55

Tusen takk for (kjapt!) svar! Prøvde på nytt og fant ut at jeg måtte trikse litt for å lage et fullstendig kvadrat. Her er resten av utregningen hvis noen er interessert:

Image
Post Reply