Page 1 of 1

Integraler og derivasjon

Posted: 15/06-2009 11:07
by minime0207
Hva er den "minste kvadraters metode"? Hva menes med korrelasjon?

Hva er ideen med integraler? Lag en tegning og snakk litt om begrepet grenseverdi i denne sammenhengen.

∫sin(kx)dx = ........
Vis hvordan du kan finne en skare med integralfunksjon.

Hvordan kan du regne ut volumet til et rotasjonslegeme?

Posted: 15/06-2009 13:43
by Tore Tangens
hvilket kurs/ nivå er denne oppgaven ment for? (og hva er en skare?)

Posted: 15/06-2009 14:51
by minime0207
Matematikk R2, tidligere 3MX. Forberedelse til muntlig eksamen. Aner ikke hva en skare er, håpet noen av dere visste det... :P

Posted: 15/06-2009 17:03
by FredrikM
minime0207 wrote:Matematikk R2, tidligere 3MX. Forberedelse til muntlig eksamen. Aner ikke hva en skare er, håpet noen av dere visste det... :P
Et søk i ordboken sier at skare er "stille noe tett sammen i en rekke". Noe som på sett og vis ligner på definisjonen på et integral (svært mange små firkanter hvis areal er plusset sammen).
Hva menes med korrelasjon?
I sannsynlighetsregningen/statistikken er dette et viktig begrep, og det sier noe om hvor stor sammenheng det er mellom to tilfeldige variabler. La f.eks X og Y være de aktuelle variablene. Vi sier at de er positivt korrelerte om en høy X-verdi impliserer en med stor sannsynlighet en høy Y-verdi, mens motsatt sier vi at de er negativt korrelerte om en høy X-verdi impliserer en lav Y-verdi.
Hva er ideen med integraler?
Forestill deg at du skal integrere en funksjon f(x). Da skal du regne ut arealet under grafen til f. En god tilnærming til arealet vil være hvis du kutter funksjonen opp i flere rektangler, og regner ut arealet til hver av disse, og summerer. Altså:
[tex]\int_a^bf(x) dx \approx \sum_{i=0}^n \frac{f(a + \frac{i}{b})}{n}[/tex]
Hvordan kan du regne ut volumet til et rotasjonslegeme?
Dette står nok veldig godt forklart i boken din.

Posted: 15/06-2009 21:54
by ettam
Lettere å spørre her inne, enn å slå opp i læreboka kanskje :?: :wink: