Page 1 of 1

Rasjonal funksjon(?)

Posted: 20/02-2009 22:31
by Sosso
Skolemusikken skal arrangere gjenforeningsfest.
Det koster 1200 kr å leie lokalet og komiteen regner med å kjøpe inn duker og pynt for 450 kr. Maten koster 150 kr per person.

Hva blir prisen per person hvis 20 melder seg på festen?

skjønner ikke helt hvordan man skal tenke her.. (svaret blir 232 kr )

Posted: 20/02-2009 22:36
by Realist1
Du, oppgaven eller fasiten må ha noe skrivefeil her.

Posted: 20/02-2009 22:40
by Sosso
Nei, jeg har skrevet både oppgaven og svaret direkte fra boken :?

Hvordan kan denne oppgaven løses opp?

Posted: 20/02-2009 22:42
by Stone
Neida, stemmer nok dette..
Det står jo allerede at hver gjest må betale ihvertfall 150kr.
Itillegg blir de enda å dele på de andre utgiftene, som blir 1200+450 = 1650kr.
[tex]{1650\over20}+150=232,5[/tex]

Posted: 20/02-2009 22:46
by Sosso
åjaa =D

Posted: 20/02-2009 23:13
by Realist1
Ah, misforsto oppgaven.