Page 1 of 1
					
				Såpefilm
				Posted: 14/10-2008 21:14
				by daofeishi
				La oss si at du dypper to sirkulære rammer i såpevann. En såpefilm vil dannes mellom ringene, som vist på bildet.
 
På grunn av overflatespenningen, vil såpefilmen prøve å minimere sitt overflateareal. Finn et matematisk uttrykk for formen til en slik film, gitt separasjonsdistansen mellom ringene.
 
			
					
				
				Posted: 01/11-2008 17:43
				by Luftvaffel
				Har du løsningen daofeishi? Spent på denne, kommer ingen vei selv.
			 
			
					
				
				Posted: 01/11-2008 20:22
				by daofeishi
				Jada, oppgaven går ut på å finne funksjonen y(x) som minimerer overflatearealfunksjonalet S[y], der y beskriver kurven du roter rundt aksen. Finn S. Deretter kan 
Euler-Lagrange-likningen hjelpe
 
			
					
				
				Posted: 18/11-2008 20:39
				by Knuta
				 
Jeg antar  såpefilmen bli bueformet (rødfarget) med radius lik radien til rammene (blåfarget).  Hvis det stemmer kan man ikke ha større avstand mellom rammene enn deres diameter. Jeg finner ingen andre funksjoner som kan passe.
 
			
					
				
				Posted: 18/11-2008 22:48
				by daofeishi
				Det stemmer nok ikke... Snittet er ikke en sirkelbue, men heller relatert til en funksjon som beskriver formen på lenker som henger i et uniformt gravitasjonsfelt. Dette må selvsagt vises på et vis 
