Page 1 of 1

Matematikkstudenter med god kjemi

Posted: 08/06-2008 22:26
by MatteNoob
På et universitet er det 15 matteelever som har fått god kjemi (hahaha). De har en ordning der de hver fredag går ut sammen og drikker pils, men ikke nok med det. På stedet de vanker, er sittebåsene sirkelformet, og de som sitter i første kvadrant må bare betale 1 tiendedel av regningen, mens de som sitter i 2, 3 og 4 kvadrant må dele resten av regningen. Dersom en person har sitti i første kvadrant før, får han ikke lov til å sitte der igjen før alle andre har sitti der.

Hva er sannsynligheten for at du får sitte i første kvadrant, dersom du ikke har vært med før?

Hvor mye må du betale dersom du havner i tredje kvadrant, når en pils koster 58 kroner, og alle i gjennomsnitt har drukket 3.1875 pils.

Posted: 08/06-2008 22:39
by Charlatan
Må de som sitter i 1.kvadrant dele på tiendedelen av regningen, eller må de betale en tiendedel av regningen hver?

Posted: 08/06-2008 22:54
by MatteNoob
De deler tiendedelen ;)

Posted: 08/06-2008 23:26
by Charlatan
Hvordan bestemmes hvem som skal sitte hvor? Går det på rundgang, eller trekkes det tilfeldig hver gang? Eventuelt hvor i rekkefølgen kommer den nye personen?

Jeg vil anta at de fordeler seg likt, og at når den nye kommer inn er dere 16. Videre antar jeg at det trekkes tilfeldig hvem som sitter hvor, dermed er det en fjerdels sjans for å sitte i 1 kvadrant.

Hvis dere drikker 3.1875 pils, vil det bli 51 pils tilsammen.

1 kvadrant betaler en tiendedel, dvs 58*5.1, resten av regningen (51-5.1)*58 deles på de 12 gjenværende, og det vil da bli 221.85 på hver, og til deg i 3 kvadrant.