Hehe, jeg er ingen skribent men vi kan prøve å presisere meg litt bedre..
Ser du at vi må sette opp en sirkelsektor der vi får en vinkel? Denne vinkelen finner vi ved formelen jeg nevnte i forrige post. Vinkelen blir mellom ytterpunktene på Mjøsa, noe som også da betyr at buelengden mellom disse punktene er lengden på Mjøsa selvfølgelig, 117 km.
Denne strekningen er en bue, men vi har også trukket et tau mellom ytterpunktene som er den korteste strekningen og går under vann.
Dette er ihvertfall slik jeg forstår oppgaven.
Det vi har nå da er en sirkelsektor med en trekant inni. Trekanten gjøres opp av 2 radiuslengder, altså radiuslengdene som går opp til Mjøsas ytterpunkt. Den siste lengden i trekanten er tauet som går under vann:
Her ser du Mjøsas overflate som en tykk strek og tauet som en tynn strek, "under vann."
Ser du at du kan finne lengden fra jordens sentrum opp til tauet ved hjelp av trigonometri (når du har funnet den store vinkelen helt nede), og denne lengden subtrahert med radius på jorden vil gi deg dybden til tauet?