Page 2 of 2
Re: tekst til likning
Posted: 13/04-2015 21:16
by Lektorn
OK, klarer du å sette opp to likninger med x og y ut fra opplysningene?
Re: tekst til likning
Posted: 13/04-2015 21:18
by Jaber
Lektorn wrote:Det mangler noe info fra oppgaven, f.eks. hva prisen er for epler og bananer.
Vis hvordan du tenker.
Du har satt opp 2 variabler og det er en meget god start!
Klarer du å sette opp noen likning med x og y?
eplene koster 5kr.per og bananene koster 6.kr per. jeg har satt opp et slikt likning før men jeg husker ikke hvordan jeg gjør det nå

Re: tekst til likning
Posted: 13/04-2015 21:32
by Lektorn
Du har valgt x = ant. epler og y = ant. bananer.
Den ene likningen får du ut fra opplysningen "kjøper dobbelt så mange epler som bananer".
Klarer du å uttrykke dette med x og y?
Den andre likningen får du ut fra prisen per eple, prisen per banan og totalprisen for hele kjøpet.
Re: tekst til likning
Posted: 13/04-2015 21:44
by jaber
Lektorn wrote:Du har valgt x = ant. epler og y = ant. bananer.
Den ene likningen får du ut fra opplysningen "kjøper dobbelt så mange epler som bananer".
Klarer du å uttrykke dette med x og y?
Den andre likningen får du ut fra prisen per eple, prisen per banan og totalprisen for hele kjøpet.
jeg kjønner ikke oppgaven! kan du forklare den?? plizz hele greia
Re: tekst til likning
Posted: 13/04-2015 21:46
by jaber
Lektorn wrote:Du har valgt x = ant. epler og y = ant. bananer.
Den ene likningen får du ut fra opplysningen "kjøper dobbelt så mange epler som bananer".
Klarer du å uttrykke dette med x og y?
Den andre likningen får du ut fra prisen per eple, prisen per banan og totalprisen for hele kjøpet.
jeg kjønner ikke oppgaven! kan du forklare den?? plizz hele greia
Re: tekst til likning
Posted: 13/04-2015 21:47
by Jaber
[quote="Lektorn"]Du har valgt x = ant. epler og y = ant. bananer.
Den ene likningen får du ut fra opplysningen "kjøper dobbelt så mange epler som bananer".
Klarer du å uttrykke dette med x og y?
Den andre likningen får du ut fra prisen per eple, prisen per banan og totalprisen for hele kjøpet.[/quote]
jeg kjønner ikke oppgaven! kan du forklare den?? plizz hele greia
Re: tekst til likning
Posted: 13/04-2015 22:32
by Lektorn
Hvor mye må du betale for x stk epler?
Hvor mye må du betale for y stk bananer?
Og hva blir da likningen for hele pengebeløpet?
Antall:
Hvis du kjøper like mange epler og bananer så blir sammenhengen $x = y$ men her står det at du kjøper dobbelt så mange epler som bananer. Hva blir likningen da?
Re: tekst til likning
Posted: 21/08-2020 12:11
by yuluygu
[tex]I en butikk var prisen på epler a kr per kg og prisen på bananer b kr per kg. Finn et uttrykk for hva summen av 6 kg epler og 2,5 kg bananer kostet.[/tex]