Page 2 of 2

Posted: 08/10-2011 22:44
by Nebuchadnezzar
[tex]\frac{4x}{2} = \frac{2}{2}\cdot\frac{2x}{1} = 2x[/tex]

Seriously though. Les forrige innlegget mitt

Posted: 08/10-2011 23:32
by Arctagon
Nebuchadnezzar wrote:Dersom jeg har 5 appelsiner mer enn deg, kan vi skrive at du for eksempel har k appelsiner, da har jeg 5k appelsiner.
Du mener vel k + 5 appelsiner?
caha108 wrote:hvordan forkortet du 4x/2 til 6x/3?
Han ganget med [tex]\frac{1.5}{1.5}[/tex], eller 1 om du vil.

Posted: 10/10-2011 16:23
by camel
Nebuchadnezzar, må si tusen takk for grundig gjennomføring av brøk. Sliter utrolig med dette og prosentregning, klarer ikke forstå det, spesielt når det kommer brøk oppå brøk. Jeg sitter med samme oppgave som trådstarter, får håpe jeg får det til nå :p

EDIT: Fikk dette faktisk til! Hadde aldri trodd det når jeg startet.
Har et tilleggsspørsmål. Hvis det står (-y)^2 / y^2 er dette noe som kan forkortes? De har forskjellige fortegn og finner ikke noe om dette i læreboka eller på nett.

Posted: 10/10-2011 17:18
by Nebuchadnezzar
[tex](-y)^2 = (-y)(-y) = y^2[/tex]

[tex](-y)^2 = (-y)(-y) = -1(y) -1(y) = (-1)(-1)(y)(y)= y^2[/tex]

Dobbel negativ = ja

Du skylder meg ikke ikke penger = du skylder meg penger

Posted: 13/10-2011 13:14
by sasha98
Oppgave

a) En rett linje går gjennom punktene (10,50) og (13,95). Finn likningen for denne linja.
b) En rett linje har likningen y = 2x - 4 . En annen rett linje har stigningstall a = -1og
går gjennom punktet (1, 4) . Finn skjæringspunktet mellom de to linjene ved regning.


Oppgave...
Kostnadene ved å produsere x enheter av en vare er en lineær funksjon av antall enheter. Det
koster 7812 kroner å produsere 15 enheter av varen og det koster 8634 kroner å produsere 17
enheter av varen.
a) Lag en funksjon som viser de totale kostnadene K(x) ved å produsere x
enheter.
b) Hvor mye koster det å produsere 20 enheter av varen?

Posted: 14/10-2011 15:37
by camel
Har du prøvd å åpne boken? Plott inn i formelen på side 120 i læreboken.