Mangler svar fasit S1 opp. 7c eksamen høst 2013
Lagt inn: 01/11-2014 19:02
Hei! 
Jeg jobber med eksamensoppgave i S1 fra høsten 2013. Fasit som er tilgjengelig her på matematikk.net mangler svar på oppgave 7c i del 2 av eksamen. Jeg gjentar det som står i oppgaven:
Vi får vite at det lages to typer syltetøy. Type 1 har 90% bær og 10 % sukker, Type 2 har 40% bær og 60% sukker. Hvert syltetøy glass inneholder 1kg syltetøy.
I oppgave a fant vi ut at hun må lage 20 glass av syltetøy type 1 og 5 glass av type 2 for å få brukt opp 20 kg bær, og 5 kg sukker. I oppgave b fant vi at når hun selger syltetøy av typen 1 for 80 kr per stk og type 2 for 40kr per glass, da får hun en maksimal inntekt på 1800 kr.
Nå kommer vi til oppgave 7c som sier følgende:
"Helsemyndighetene foreslår å øke sukkerprisen slik at syltetøy av type 2 blir dyrest.
c) Når Silje skal lage mer syltetøy, kjøper hun bær for 30 kroner per kilo. Det skal koste 5 kroner mer per glass å lage syltetøy av type 2 enn av type 1.
Undersøk hva prisen per kilogran sukker da må være"
Den er sikkert veldig enkelt, men jeg klarer ikke helt å forstå hvilken opplysning jeg skal bruke her
, jeg har prøvd litt forskjellige metoder, men jeg er så usikker på hva er riktig. Jeg hadde satt SÅ stort pris hvis en snill sjel kunne forklare meg dette 
På forhånd takk!!

Jeg jobber med eksamensoppgave i S1 fra høsten 2013. Fasit som er tilgjengelig her på matematikk.net mangler svar på oppgave 7c i del 2 av eksamen. Jeg gjentar det som står i oppgaven:
Vi får vite at det lages to typer syltetøy. Type 1 har 90% bær og 10 % sukker, Type 2 har 40% bær og 60% sukker. Hvert syltetøy glass inneholder 1kg syltetøy.
I oppgave a fant vi ut at hun må lage 20 glass av syltetøy type 1 og 5 glass av type 2 for å få brukt opp 20 kg bær, og 5 kg sukker. I oppgave b fant vi at når hun selger syltetøy av typen 1 for 80 kr per stk og type 2 for 40kr per glass, da får hun en maksimal inntekt på 1800 kr.
Nå kommer vi til oppgave 7c som sier følgende:
"Helsemyndighetene foreslår å øke sukkerprisen slik at syltetøy av type 2 blir dyrest.
c) Når Silje skal lage mer syltetøy, kjøper hun bær for 30 kroner per kilo. Det skal koste 5 kroner mer per glass å lage syltetøy av type 2 enn av type 1.
Undersøk hva prisen per kilogran sukker da må være"
Den er sikkert veldig enkelt, men jeg klarer ikke helt å forstå hvilken opplysning jeg skal bruke her


På forhånd takk!!