Side 1 av 1

Matematisk beskrivelse av en kilelås

Lagt inn: 05/05-2008 13:57
av ttorneby
Har en liten utfordring jeg håper noen kan hjelpe meg med. Jeg skal utvikle en form for kilelås, men sliter med å beskrive funksjonen matematisk.

Prinsippet er som følger (med henvisning til bildet under):
Man skyver kilelåsen over det man skal holde fast (sirkelen). Man legger så press på kilen slik at det oppstår en friksjonskraft (K) mellom kilen og sirkelen. Trekker man i sirkelen vil friksjonskraften trekke kilen nedover, som igjen fører til at kraften F øker, og følgelig også kraften K. Det vil etterhvert innstille seg en likevekt som gjør at sirkelen holdes oppe av sin egen tyngde.

Men hvordan kan man skrive dette matematisk? Det jeg ønsker å sitte igjen med er to ting: Det ene er hvilen vinkel α som er den optimale, og det andre er et form for matematisk bevis på at teorien faktisk fungerer.

Noen som tar utfordringen?

Bilde

Lagt inn: 05/05-2008 14:27
av Dinithion
Hold spørsmålene dine til riktig forum. Ungdomskolen og nedover, Videregående VG1, VG2, VG3 eller Universitet og høgskole.