[VGS] Melonen

Her kan brukere av forum utfordre hverandre med morsomme oppgaver og nøtter man ønsker å dele med andre. Dette er altså ikke et sted for desperate skrik om hjelp, de kan man poste i de andre forumene, men et sted for problemløsing på tvers av trinn og fag.

Moderatorer: Vektormannen, espen180, Aleks855, Solar Plexsus, Gustav, Nebuchadnezzar, Janhaa

Svar
Nebuchadnezzar
Fibonacci
Fibonacci
Innlegg: 5648
Registrert: 24/05-2009 14:16
Sted: NTNU

Kom over denne på fjesboka og syntes den var søt. Trengs ikke noe høyere matematikk for å løses.
En melon veier 10 kilo. 99% av denne melonen består av vann. Så ligger melonen en stund i sola, noe som fører til at det nå er 98% vann i den. Hvor mye veier melonen nå?
"Å vite hva man ikke vet er og en slags allvitenhet" - Piet Hein
https://s.ntnu.no/Integralkokeboken
Lektor - Matematikk, Fysikk og Informatikk
Dolandyret
Lagrange
Lagrange
Innlegg: 1264
Registrert: 04/10-2015 22:21

Nebuchadnezzar skrev:Kom over denne på fjesboka og syntes den var søt. Trengs ikke noe høyere matematikk for å løses.
En melon veier 10 kilo. 99% av denne melonen består av vann. Så ligger melonen en stund i sola, noe som fører til at det nå er 98% vann i den. Hvor mye veier melonen nå?
5kg. Fint vær ute, halve melonen er spist opp, skallet utgjør nå 2% fordi melonen er halvert :P

Om skallet opprinnelig er 1% av massen, så kan den ikke plutselig bli 2% ved lik masse. Om 1% er skallet og 98% er vannet, hva er så den siste 1%'en? Dette er begrunnelsen min for at den må veie 5kg.
"I want to die peacefully in my sleep like my grandfather, not screaming in terror like his passengers."
Drezky
Hilbert
Hilbert
Innlegg: 1023
Registrert: 06/12-2014 17:43

[tex]m({\color{Green} {vannmelon}})=10kg[/tex]
[tex]m(vann)=m({\color{Green} {vannmelon}})*p_{vann}=10kg*0.99=9.9kg[/tex]
[tex]m_{ny}=98\percent\:vann[/tex]
[tex]m(fruktkjøtt)=1-m(vann)=10kg-9.9kg=0.1kg[/tex]
Vi vet at 0.1 kg av frukkjøttet har fordampet blitt 2% av den nye vekta siden etter et par timer i sola er 98% av vannmelonens vekt vann
[tex]T(m)_{{\color{Green} {vannmelon}}}=\frac{0.1}{0.02}=5kg[/tex]

Nå ble jeg sulten ...
[tex]i*i=-1[/tex]



Omnia mirari etiam tritissima - Carl von Linné
( Find wonder in all things, even the most commonplace.)

Det er åpning og lukking av ionekanaler i nerveceller som gjør det mulig for deg å lese dette.
Svar