Her kan du stille spørsmål vedrørende problemer og oppgaver i matematikk for videregående skole og oppover på høyskolenivå. Alle som føler trangen er velkommen til å svare.
Vel, det er jo bare å sette inn temperaturen i den første oppgaven?
At celsiusgrader skal bli uttrykt ved fahrenheitgrader er det samme som at du har C alene på vesntresiden:) Så må du bare trikse litt med formelen;)
Kan egentlig ikke hjelpe mer uten å gjøre oppgaven...
Sist redigert av Fibonacci92 den 25/02-2010 17:25, redigert 1 gang totalt.
FOr å finne temperaturen så er det bare å sette 37,5 inn for C(celsius) og regner det ut og får temperaturen i Fahrenheit.
For å gjøre om formelen slik at celsiusgrader blir uttrykket ved fahrenheit så er det bare å gjøre C alene. Altså følgende:
[tex]F = \frac{9}{5}C + 32[/tex]
[tex]F - 32 = \frac{9}{5}C[/tex] (flytter 32 over og skifter fortegn)
[tex]5(F - 32) = 9C[/tex] (ganger med 5 for å få 5 bort i nevner)
[tex]5F - 160 = 9C[/tex] (ganger 5 inn)
[tex]\frac{{5F - 160}}{9} = C[/tex] (deler på 9 for å fjøre C alene)
Uttrykket for C blir altså:
I en lab for elektriske eksperimenter er det ti 6V og 12V batterier til sammen. De er koblet sammen i serie og leverer totalt 96 V. Hvor mange 6V batterier og 12 V batterier er det?
Hvordan skal jeg sette opp dette i en likning. Får det ikke til. Likningen løser jeg selv, det vet jeg, men sliter med å finne frem til oppsett.
Tips?
Du har to ukjente, antall 6V batterier og 12V batterier. Her er ideen å lage to forskjellige uttrykk/likninger av den informasjonen du har om batteriene.
La oss kalle antall 6v batterier for x,og antall 12v batterier for y.
Du vet at du har 10 batterier til sammen.
Derfor blir den ene likningen: x + y = 10
Klarer du å finne den andre likningen?
Beklager hvis dette er litt uklart:P
Ja jeg tror også du sykler litt for fort nå...
Vi kaller batteriene som er 6v for x og batteriene som er 12v for y(som noen andre også nevnte før meg) totalt har vi 10 batterier. Så X+Y må være lik 10, altså: X+Y=10
Da har vi funnet den ene likningen. Vi vet at tilsammen så blir det 96v og vi vet at de ene batteriene er 6v og de andre 12v. Men vi vet ikke hvor mye vi har av vær av de. Så den andre likningen blir:
6X+12Y=96
klarer du å finne X og Y ved hjelp av de to likningene nå?